אדריכלות מודרנית

 

מהי אדריכלות מודרנית?

מהי אדריכלות מודרנית וכיצד ניתן לזהות אותה?

למרות שהמילה "מודרנית" מקושרת באופן אינטואיטיבי עם המילה "עכשווית" הרי שאדריכלות מודרנית אינה בהכרח אדריכלות עכשווית, אלא יותר זרם תפיסתי בתחום התיאורטי והיישומי של מקצוע האדריכלות. מהי המודרניות אליה מתייחסת האדריכלות המודרנית?

זרם האדריכלות המודרנית תפס תאוצה החל מהמאה ה-19 וה-20 כאשר הערים הגדולות הפכו לצפופות יותר ובעלות פוטנציאללהכיל לא רק את הגרים בהן אלא גם את אלה אשר גומעים מרחקים על מנת לעבוד בהן. המודרניות אם כן, היא כניסה לעידן המודרני, הטכנולוגי והפונקציונאלי אשר אליו מתייחסת האדריכלות המודרנית.

 

כיצד ניתן לזהות אלמנטים הקשורים לאדריכלות מודרניתאדריכלים אשר אוהבים לתכנן ולעצב מבנים ע"פ עקרונות האדריכלות המודרנית נשארים נאמנים לאלמנטים מסוימים אשר גםבמבט חטוף ולא מקצועי נראים בבירור כאלמנטים השייכים לאדריכלות המודרנית ללא כל ספק :

1. קווים נקיים – בעוד שבעבר, זרם האדריכלות הקלאסית דבק במבנים מקושטים, בעלי קווי מתאר אשר אינם ברורים לחלוטין,הרי שזרם האדריכלות המודרנית מעודד הקמת מבנים בעלי קווים נקיים וצורות גיאומטריות ברורות הן במה שנראה לעין מחוץלמבנים והן בחללים הפנימיים.

2. פונקציונאליות לעומת אסטטיקה – אדריכלות מודרנית שמה דגש על פונקציונאליות, שימושיות ומילוי תכלית המבנה ומטרתולצורת העיצוב שלו. בעוד שהאדריכלות הקלאסית דגלה בפאר, חוסר פרופורציות, מבנים רחבים, "חללים מתים" ותקרות גבוהותהרי שהאדריכלות המודרנית ניגשת ישר ולעניין ואינה מבזבזת שטחים חיוניים.

3. שילובי צבעים וחומרים - האדריכלות המודרנית דוגלת בשימוש במספר חומרים בו זמנית, הן במעטפת והן בעיצוב הפנימי שלבניינים. שילובי צבעים אף הם מהווים חלק אינטגראלי מהתפיסה הפילוסופית של האדריכלות המודרנית כך שהמבנים המזוהים עם זרם זה, אינם משעממים אלא מסקרנים מאוד ולא שגרתיים.

 

ולסיכום, אדריכלות מודרנית היא זרם אשר מתנגד התנגדות מוחלטת לאדריכלות הקלאסית ודוחה אותה על הסף.בניה גיאומטרית ברורה, שימת הדגש על שימושיות, שימוש בצבעים ושילובי חומרים הם אלמנטים אשר מאפייניםאת זרם האדריכלות הפופולארי ביותר כיום ועקרונותיה התיאורטיים והיישומיים "מקשטים" מבנים שונים ומגוונים כגון :בתים פרטיים, משרדים, מבני ציבור וגורדי שחקים גם יחד.

אלה שלומי.